Elk Island May 11/12, 2002 Rogaine Results
Maximum Event 16 hours in 26.
Points |
Names |
Placing |
2750* |
Miles Tindal & Blaine Penny |
1st Open |
2340 |
Garry Eggen & Mark Woodhouse |
|
2340 |
Scott Pennell & Brian Toews |
|
2130 |
Ollie Clifton & Vanessa Lukes |
1st Mixed Open |
2105 |
Greg Yarkie & Einar Viddal |
|
2090 |
Bill Jarvis, Andree Powers (& Andrea Behie) |
|
2050 |
Christina Olson, Vince Osborne (& Remi Loyer) |
|
2020 |
Joe Olson & Kevin Matrosovs |
|
1895 |
Sheri Foster & Roderick Hazewinkel |
|
1410 |
Hank Van Weelden & Deb Bosker |
|
* Got all the controls in 80 km, with a few minutes to spare.
Back
to top
10-hour event.
Points |
Names |
1280 |
Doug Dowell & Judy Cornish |
1160 |
Kevin Hakl, Lucinda & Jim Macdonald |
940 |
Peter Steffler & Gail Fraser Steffler |
890 |
Mary-Lou Hogg & Kim Kasperski |
720 |
Shauna Blackburn & Kristine Saugen |
550 |
Sue Richards & Bill Hobbins |
Back
to top
4-hour Event
|
|
Points |
Names |
Placing |
Sat |
|
600 |
Larry Gagnon, Doug Sasaki & Kam Farr |
1st Open |
Sat |
|
550 |
David & Jody Lilley |
1st Mixed Open |
Sat |
|
520 |
Gene Brenda & Rob Driedger |
|
Sat |
|
470 |
Alec Sawitsky & Lindsay Dodd |
|
Sat |
|
420 |
M Rosin, D Clancy, M Haffey, K Athmer & M
Lynn |
1st Cadets |
|
Sun |
380 |
Bill Dwyer & Kathy Bueble |
|
Sat |
|
330 |
Don Scott & Beth Cornish |
|
Sat |
|
330 |
Wayne Best & Garry Atchison |
|
|
Sun |
330 |
Sarah Hurd & Christina Dingman |
|
Sat |
|
300 |
Hugo Lachance, Julie Poulin de Courval, Sara
Eisler & Jason Kennedy |
|
Sat |
|
280 |
Robin Gillis, Zak & Joshua Kenney |
|
|
Sun |
280 |
Elena Sinelnikova & Michael Arychuk |
|
Sat |
|
230 |
Shirley Benson, Lorraine Glass, brian Telzerow
& Bryce Kulak |
|
Sat |
|
220 |
Peter Gwinner & Dave Kenney |
|
Sat |
|
220 |
M Weikle, M Rokosh, G Gibson & B Tourand |
|
Sat |
|
210 |
J Hardwick, K Doom, G Nelson & R Andrew |
|
Sat |
|
200 |
Melanie Klein, Melissa Hemsted & Jennifer
Chapman |
|
|
Sun |
180 |
Brad & Kathy Magor |
|
Sat |
|
150 |
Dwayne, Sonja, Ron, Jo (and James) Grelowski |
|
|
Sun |
110 |
Karen Brownlee, Tom & Sophie van Hemert |
|
Sat |
|
100 |
Laura Querengesser & Barry McCashin |
|
|
Sun |
90 |
Stuart Banham, Sherry & Julie Haley |
|
These teams had more fun than
points! |
Sat |
|
|
Eugene & Kathryn Ulmer |
Sat |
|
|
David Barbour, David McGreer &
Norma Keillor |
Sat |
|
|
Dwaine & Donna Heudes |
Sat |
|
|
Caroline & Louise Hyndman |
Sat |
|
|
T Lamber, M Gibson, M Eisler, K
Driedger & D McCord |
Back
to top
Event organiser: Geraint Edmunds
Registrar, gopher, chief nagger: Marilyn Edmunds
Yummy food by Cheryl Atchison.
Many thanks to Greg, who pulled the organisers' car from the mud,
to Kim who came back out on Sunday to help take down the tents, to
Barbara and Jennifer for helping with supper, to Remi for helping
clean up the hall, to Garry for numerous jobs, to Don for running a
shuttle to the start, to Olaf, Gene, Marg, Don, Mary-Lou and Sheri for
assisting with control hanging and pick up.
|
|